Teatr V.O.S.A / Czechy

Teatr V.O.S.A (czyli Otwarte, Okazjonalne Stowarzyszenie Ludzi Niezależnych) został powołany do reprezentowania Republiki Czeskiej na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Pod kierunkiem charyzmatycznego performera powstał wtedy spektakl High Dreaming łączący w sobie paradę uliczną z elementami nowego cyrku i muzyką na żywo. Od tego czasu grupa aż kilkunastu artystów gości na najbardziej prestiżowych imprezach plenerowych na całym świecie m.in. na EXPO 2016 w tureckiej Antalyi, czy podczas otwarcia Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w Koszycach w 2011 roku. 

W skład zespołu wchodzą profesjonalni akrobaci, cyrkowcy, performerzy, muzycy. Ich działania charakteryzuje improwizacja, widowiskowość i wielkość form – ogromnych lalek, unoszących się do nieba balonów, podświetlanych zjawiskowych meduz. Każdorazowo przedstawienia różnią się od siebie w zależności od przestrzeni, w której są realizowane. Przy okazji występów Teatru V.O.S.A widzowie mogą liczyć na wysokie stalowe konstrukcje, wahadła, samonapędzające się koła i powiązane z nimi zapierające dech w piersiach akrobacje. Nie brakuje też spektakularnych kostiumów i bajecznej charakteryzacji.

Younak Circus / Słowacja

Stworzona z inicjatywy Festival of Contemporary Circus, stosunkowo młoda międzydyscyplinarna grupa artystów. Pierwsza tego typu koncepcja u naszych południowych sąsiadów, Słowacja nie posiada bowiem bogatej tradycji cyrkowej, ani żadnej profesjonalnej uczelni przygotowującej do tego zawodu. Co ciekawe samo kompletowanie zespołu artystycznego trwało niemalże rok, a pomysłodawca projektu Pavol Kelley, postawił sobie za punkt honoru, żeby znaleźć nie tylko aktorów będących jednocześnie cyrkowcami, ale także prawdziwych miłośników folkloru. 

W efekcie Younak Circus zrzesza perfomerów m.in. z Austrii, Litwy, Słowacji, czy Hiszpanii, łączy tradycyjne i nowoczesne podejście do teatru, czerpie z zasobów cyrku i folkloru oraz komedii dell’arte. To wszystko wzbogacone dodatkowo ludowym zespołem żeńskim tworzy unikatową nową wartość wypowiedzi artystycznej. Zespół wyraźnie dąży do łamania stereotypów i konwencji, bawi się formą i notorycznie zaskakuje widzów rozwojem akcji scenicznej.

Biuro Podróży / Polska

Wywodzący się z kontrkultury i cieszący ponad trzydziestoletnią historią alternatywny teatr poznański Biuro Podróży – teatr w drodze jest prowadzony przez Pawła Szostaka, reżysera i lidera zespołu. Grupa rozpoczynała swoje działania w zamkniętych salach teatralnych, jednak z czasem wyprowadzili je na ulice, co następnie przerodziło się w spektakularne widowiska plenerowe. Jednym z głównych założeń grupy jest docieranie do widzów z ograniczonym dostępem do kultury.

W swoim dorobku artyści mają kilkanaście spektakli. Wszystkie autorskie produkcje powstają pod znakiem idei kreacji zbiorowej, co oznacza wspólną prace członków zespołu nad poszczególnymi tworzywami teatralnymi i efektem końcowym w postaci widowiska. Bez wątpienia jest to twórczość społecznie zaangażowana, poruszająca widzów i ponadczasowe problemy ludzkiej egzystencji. Zachwyca formą, druzgocącą symboliką i środkami artystycznymi, często korzysta z pochodni, szczudeł czy pokaźnych ruchomych konstrukcji.

Teatr Biuro Podróży prezentował się w około 50 krajach świata (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich), na najbardziej cenionych festiwalach teatralnych, zdobywając wiele prestiżowych nagród.

Social Salto / Węgry

Imre Bernath

Węgierski wybitny klaun uliczny. Jego przedstawienia to przezabawne interakcje z widzami bazujące na gagach i akrobatyce na najwyższym poziomie. Imre rozpoczął swoją karierę gimnastyczną w wieku 8 lat, już cztery lata później został wybrany do krajowej ligi juniorów, a zaledwie chwilę potem został mistrzem na Węgrzech.

Kiedy ukończył 19 rok życia otrzymał od legendarnego Cirque Du Soleil możliwość udziału w programie rozwoju artystycznego w Montrealu, następnie dołączył do produkcji The Midnight Sun. Bynajmniej nie zakończył na tym swojego artystycznego rozwoju. Trenował Clown Full and Bouffon pod okiem mistrza Philippe Gauliera w Paryżu, współpracował z wieloma zespołami tanecznymi i cyrkowymi, występował w teatrach, na festiwalach ulicznych, u boku największych gwiazd cyrku i akrobatyki w całej Europie oraz w 14 krajach na 4 kontynentach.

Druga ogromna pasja Imbre to lotnictwo, aktualnie dowcipny Węgier mieszka w Londynie w Wielkiej Brytanii, gdzie regularnie występuje w światowej sławy Covent Garden.