Younak

Widowisko przepełnione zwrotami akcji, wspaniałymi akrobacjami, perfekcyjnymi popisami kuglarzy i żonglerów

Kultowa 300 letnia opowieść o słowackim Juraju Janosiku – rabusiu, który grabił bogatych i rozdawał biednym opowiedziana w totalnie nowatorski sposób. Przedstawienie Younak powstało na styku teatru współczesnego, komedii dell’arte, cyrku i folkloru, w oderwaniu od historii, z ogromną dawką poczucia humoru.  

Czeka nas widowisko przepełnione zwrotami akcji, wspaniałymi akrobacjami, perfekcyjnymi popisami kuglarzy i żonglerów, z muzyką na żywo, tańcem nowoczesnym i postawioną na głowie słowacką ludowością. Słowacy w zespole Younak Circus łamią stereotypy, bawią się formą, eksperymentują serwując widzom unikalną familijną komedie teatralną. To produkcja wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach i festiwalach.

rekwizyty:
Kálmán Pál
projekt oświetlenia:
Róbert Sloboda
obsada:
Diego Cano
Alex Muller
Jakub Halgoš
Ján Minárik
Denis Seliak
Kadri Hansen
Denisa Hanušovská
Bea Kopáčková
Júlia Musáková
Eva Ptačinová
Anna Čekanová

W ramach naszego festiwalu postanowiliśmy zorganizować konferencje Teatr dla Klimatu, która zajęła się kwestią coraz bardziej widocznych i dotkliwych, nawet na poziomie regionalnym, zmian klimatycznych.

Do dyskusji o sztuce zaangażowanej społecznie zaprosiliśmy artystów, społeczników i aktywistów ekologii. Pragnęliśmy pokazać, że teatr posiada swój mocny głos również w tych aktualnych i trudnych kwestiach. Punktem wyjścia do naszej rozmowy na forum, stała się wymiana doświadczeń artystycznych i przekonań o aktywnym podnoszeniu świadomości społecznej poprzez działania kulturalne. Moderatorem konferencji była Małgorzata Ćwikła, natomiast w rolę panelistek wcieliły się Agnieszka Bresler i Joanna Tabaka.

Ze względu na sytuacje epidemiologiczną konferencja odbyła się 18.06 wyłącznie drogą internetową i dla zainteresowanych jest dostępna tutaj.

Ze względu na międzynarodowy charakter naszego festiwalu konferencja została zrealizowana w języku angielskim.

pomysł:
Pavol Kelley
reżyseria:
Adrián Schvarzstein
produkcja:
Katarína Pokorná
dramaturgia:
Juraj Bielik
muzyka:
Pavol Hubinák i Pavol Bartovic
kostiumy:
Dana Kleinert
scenografia:
Peter Janků
choreografia:
Stanislav Marišler
kostium i maska ​​niedźwiedzia:
Peter Cigán i BarboraPeuch